Nakladatelství MTN se snaží podporovat tvůrčí autorskou činnost, proto se zaměřuje na tisk knih, které s tvůrčím psaním a písemnou komunikací úzce souvisejí. V letošním roce (2024) jsme se rozhodli přistoupit k realizaci projektu, o kterém jsme velice dlouho přemýšleli a váhali jsme, zda do něčeho takového skutečně chceme jít.

Jak možná někteří víte, najít nakladatele pro prvotinu neznámého autora, je velice náročné a obtížné, často to trvá velmi dlouho. Nemalý počet dobře napsaných prvotin nikdy nakladatele ani nenajde. To přesto, že jsou mezi nimi i velmi dobře napsané knihy. Máme s tím bohaté zkušenosti, protože MTN je propojené s literární agenturou MÁM TALENT, která dobře napsané knížky začínajících autorů zastupuje a jejím úkolem je hledat pro ně vhodné nakladatele. Přesto, že agentura takto zprostředkovala vydání už celkem velkého počtu knih, u podobného počtu se to nepodařilo.

Když náš tým některé knížce věří a je přesvědčen o její kvalitě, velmi ho trápí, že se agentuře nepodařilo pro knihu najít nakladatele. O to víc nás to mrzí, že jsme nakladatelství a knihy vydávat umíme. Bohužel, jsme malé nakladatelství a schází nám kapitál, bez kterého knihy ve větším množství vydávat nelze. Proto jsme se rozhodli odstartovat projekt, který není v českém prostředí ničím novým. Na českém trhu je více nakladatelství, která autorům vydají knihu pod svou značkou, pokud si autor zaplatí veškeré náklady s vydáním knihy spojené. Ano, pokud si vydání vlastního rukopisu zaplatíte, může být kniha vydána pod hlavičkou některého z nakladatelství, která tuto službu nabízejí.

Náš projekt se od ostatních však v jedné věci zásadně liší. Chceme zůstat věrní naší vizi, která se týká talentů. Nechceme tisknout cokoliv jen proto, že si to autor zaplatí. Proto umožníme vydání jen těm knihám, které vyhodnotíme jako kvalitní a splňující parametry dobře napsané literatury, která vykazuje známky autorského talentu. Jak jistě víte, formou samonákladu (tak se nazývá vydání, které si autor kompletně zaplatí), vychází bohužel mnoho nekvalitních knih. Je to jeden z důvodů, proč knihy vydávané samonákladem nemají příliš dobrou pověst.

Pod značkou MÁM TALENT nakladatelství tedy umožníme vydání jen těm autorům, jejichž kniha splní naše náročné nároky a parametry na kvalitu. Chceme, aby si naši čtenáři zvykli, že pod značkou MTN sice vychází literatura zatím neznámých autorů, ale že se mohou spolehnout na její kvalitu. Náš projekt je tedy jen pro odvážné, protože nejen, že autor musí uhradit veškeré náklady s vydáním knihy spojené, ale ještě musí také splnit náročné požadavky na kvalitu svého textu. Na druhou stranu za to obdrží celou řadu našich služeb:

  • vydání pod renomovanou značkou MÁM TALENT (na trhu jsme 8 let),
  • redakční a korektorské služby,
  • grafické služby (sazba, grafický design a obálka knihy),
  • uskladnění knihy na našem skladu,
  • staráme se o komunikaci s distributory a dodávání knih distributorům, samozřejmě máme smlouvy s největšími distribučními společnostmi,
  • pod vedením našeho redaktora/redaktorky můžete svou knihu dotáhnout do potřebné kvality,
  • pokud si sami na úpravy netroufáte, může je za vás udělat náš zkušený redaktor a vaši knihu finalizovat,
  • máme dobré vztahy s tiskárnami a díky tomu můžeme nabídnout podstatně výhodnější cenu za tisk, knihy, než když si budete vše vyřizovat individuálně apod.

Pokud vás tato nabídka zaujala, velmi detailní informace najdete TADY.

V případě dotazů se na nás neobávejte obrátit! Také připomínám, že se v případě zájmu můžete zapojit i do naší každoroční literární soutěže "Talent roku". Více informací najdete ZDE.

Přejeme vašim knihám jen to nejlepší!

 

Markéta Dočekalová, majitelka literární agentury a nakladatelství MÁM TALENT